Co na gorączkę – poznaj leki obniżające gorączkę
Gorączka może być leczona przy pomocy następujących lekarstw sprzedawanych bez recepty: kwas acetylosalicylowy, paracetamol oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) takie jak ibuprofen, ketoprofen czy naproksen. Leki przeciwgorączkowe obniżają temperaturę poprzez blokowanie syntezy substancji chemicznych produkowanych przez organizm, odpowiedzialnych za odczuwanie bólu i obniżają temperaturę. Paracetamol oraz leki typu NLPZ są najczęściej stosowanymi preparatami w samodzielnym zwalczaniu gorączki1.
Co na kaszel suchy – poznaj leki przeciwkaszlowe
Leki przeciwkaszlowe kontrolują i eliminują kaszel i stosuje się je w przypadku kaszlu suchego (nieproduktywnego). Często stosowanym środkiem doustnym o działaniu przeciwkaszlowym jest dekstrometorfan czy kodeina, natomiast mentol, kamfora oraz eukaliptus, są często stosowanymi środkami do stosowania miejscowego1. Co na kaszel mokry – poznaj leki wykrztuśne. Leki wykrztuśne rozrzedzają wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych oraz ułatwiają usunięcie wydzieliny z dróg oddechowych. Gwajafenezyna, która znajduje się w składzie niektórych lekarstw na przeziębienie ma działanie wykrztuśne. Rozrzedza wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych, sprawiając, że jest łatwiejsza do odkrztuszenia. Występuje w następujących postaciach: płyny do przyjmowania doustnego, syropy oraz tabletki o przedłużonym i natychmiastowym działaniu1.
Co na katar i zatkany nos – poznaj leki zmniejszające obrzęk śluzówki
Objawy takie jak zatkany nos i nieżyt nosa (popularnie zwany katarem) leczy się przy pomocy leków zmniejszających obrzęk śluzówki, przyjmowanych doustnie w formie płynnej lub w formie tabletek (pseudoefedryna i fenylefryna) oraz przy pomocy leków stosowanych miejscowo, redukujących obrzęk śluzówki (oksymetazolina i ksylometazolina). Poprzez stymulowanie receptorów adrenergicznych, a co za tym idzie zwężenie naczyń krwionośnych, leki redukują obrzęk śluzówki1.
Leki antyhistaminowe
Leki antyhistaminowe pierwszej generacji, występujące w preparatach na objawy przeziębienia i grypy łagodzą takie objawy jak kichanie czy katar, posiadają jednak działanie nasenne. Natomiast leki drugiej generacji nie posiadają właściwości redukcji objawów takich jak kichanie czy katar, dlatego też do leczenia objawów przeziębienia i grypy nie stosuje się ich1. Połączenia leków antyhistaminowych z lekami zmniejszającymi obrzęk błony śluzowej nosa stosuje się do leczenia następujących objawów: katar, zatkany nos oraz kichanie.
Wybór odpowiedniego leku na przeziębienie i grypę
Odpowiedni produkt na objawy przeziębienia lub grypy dostępny bez recepty może złagodzić objawy przeziębienia i grypy. Jeśli dołożysz do niego odpoczynek, dużą ilość snu oraz odpowiednią dietę powinieneś szybciej wrócić do zdrowia i cieszyć się każdym dniem.