Profilaktyka grypy i przeziębienia

Co to jest okres inkubacji? Sprawdź, jak rozprzestrzeniają się wirusy przeziębienia i grypy!

Lekarze od dawna badają, jaki jest wpływ pogody na rozprzestrzenianie się wirusów przeziębienia i grypy. Bezsprzecznie, przeziębienie częściej występuje w okresie jesienno-zimowym, ale sam chłód nie powoduje przeziębienia. A zatem jaki jest związek między przeziębieniem, grypą i pogodą?

Badania

Naukowcy ze szpitala Mt.Sinai udowodnili, że wirus grypy łatwiej rozprzestrzenia się w zimnym i suchym powietrzu, ponieważ takie warunki sprzyjają jego żywotności. W takich warunkach trudniej jest również pozbyć się go z gardła. Świnki morskie, na których przeprowadzano badania rozsiewały wirusa częściej w niskich temperaturach, ale ich zdolność do zwalczania choroby w temperaturze niskiej nie różniła się wiele od zdolności do walki z grypą w temperaturze wyższej. Wilgotność powietrza powyżej 80% redukuje chorobotwórcze działanie wirusów1.

Jak rozprzestrzeniają się wirusy przeziębienia i grypy

Wilgotność może być dla wirusów przeziębienia i grypy niekorzystna. Często zarażamy się wirusem, gdy osoba chora kichnie lub zakaszle. Cząsteczki śliny wyrzucone podczas kichnięcia mogą przemieścić się nawet na odległość 5 metrów przenosząc do 40 tys. potencjalnie niebezpiecznych cząstek wirusa. Dlatego zamknięte pomieszczenia takie jak mieszkania, biura, klasy szkolne są często miejscem, w którym bardzo łatwo zarazić się wirusem2. Wysoka wilgotność powietrza, z kolei, zmniejsza tę odległość i wirusy krócej przebywają w powietrzu. Innym sposobem zarażenia się wirusem grypy lub przeziębienia jest kontakt z zakażoną osobą lub skażoną powierzchnią – może to być na przykład przedmiot, z którym chora osoba miała styczność2.

W jaki sposób wirusy mogą wniknąć do Twojego organizmu?

Gdy tylko wirus przeziębienia przylgnie do Twoich ust, oczu lub nosa od razu „zabiera się do pracy”. Okres wylęgania wynosi 1-2 dni. Zakaźność jest największa w ciągu pierwszych 3 dni choroby3. Okres inkubacji grypy trwa dłużej – od 2 do 5 dni – ale gdy uderza, robi to gwałtownie i szybko. Znakami rozpoznawczymi grypy są gorączka i bóle mięśniowe, objawy te rzadko towarzyszą przeziębieniu.

Bądź czujny

Nie ma lekarstwa na przeziębienie i przedsięwzięcie podstawowych środków ostrożności pomoże Ci go uniknąć – myj ręce i trzymaj się z daleka od osób chorych. Nie zawsze jednak osoby zakażone wykazują objawy przeziębienia. Nawet ci, którzy wyglądają na zdrowych mogą być niebezpieczni – Ty też!

Te same porady mają zastosowanie, gdy chcemy uniknąć grypy. Pamiętajmy o szczepieniach zanim rozpocznie się okres największej zachorowalności, ponieważ jest to najlepsza metoda zapobiegawcza. Nie rezygnujmy jednak z ostrożności, bo nawet szczepionka nie chroni w 100%.