Geografia przeziębienia
W Stanach Zjednoczonych oficjalny sezon grypowy rozpoczyna się w drugiej połowie sierpnia, kiedy to ilość zgłaszanych przypadków zachorowań na przeziębienie lub grypę gwałtownie wzrasta i trwa aż do kwietnia lub nawet pierwszej połowy maja1. Na początku naukowcy przypisywali to ochłodzeniu, ale to nie jest do końca prawdą, ponieważ badania wykazały, że zachorowania na przeziębienie i grypę zdarzają się w cieplejszych rejonach, gdzie występuje pora deszczowa1.
Badacze z The Center for Infectious Disease Dynamics zaprezentowali długa listę dowodów, potwierdzających, że różne typy pogody, poza temperaturami skrajnymi (upał, mróz) działają jak inkubatory wirusów, umożliwiając im rozprzestrzenianie się w miarę zmian pór roku. Wykazali również, że w miejscach, gdzie temperatura pozostaje mniej więcej na tym samym poziomie przez cały rok, współczynnik zachorowalności na przeziębienie i grypę również pozostaje na tym samym poziomie2.
Bazując na swoich odkryciach stwierdzili, iż strefy tropikalne mogą stanowić swego rodzaju „rezerwuar grypy na okres pomiędzy sezonami grypowymi”. Innymi słowy to jakbyśmy przekazywali sobie wirusy grypy pomiędzy półkulami, jak wielka globalna rodzina, którą w rzeczywistości jesteśmy2.
Jeżeli wirusy grypy mogą przetrwać w tropikach i w miejscach o mniej więcej stałej temperaturze, to jak to się ma do naszych corocznych sezonów grypowych? Według badań przeprowadzonych w 2006 roku na Uniwersytecie Harvarda3 brakującym ogniwem w informacji na temat rozprzestrzeniania się wirusów mogą być samoloty.
Zarazki i samoloty
Badanie przeprowadzone przez uczonych z Uniwersytetu Harvarda pokazało, że wzmożony ruch pasażerski w listopadzie, szczególnie w okresie Święta Dziękczynienia sprzyja rozprzestrzenianiu się wirusa grypy. Wyniki tego badania potwierdził opóźniony z powodu ataku na WTC sezon grypowy 2001/2002, kiedy to nastąpiło zmniejszenie ruchu pasażerskiego.
Badania wykazały, że samoloty pozwalają ludziom i wirusom przemieszczać się w bardzo szybkim tempie. Suche powietrze oraz fakt, iż ludzie większość czasu spędzają w zamkniętych pomieszczeniach pozwala zarazkom przetrwać oraz migrować do różnych zakątków kuli ziemskiej.
Co zrobić, by uniknąć przeziębienia i grypy
Nie ma od tego ucieczki, wirusy będą się rozprzestrzeniać, a okresy największej zachorowalności na przeziębienie i grypę będą odchodzić i powracać, ale jeśli już wiesz, w jaki sposób wirusy przemieszczają się, możesz przygotować rodzinę do sezonu i przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności takie jak coroczne szczepienia przeciwko grypie, by zmniejszyć ryzyko choroby.